Neden Minimalist Olmalıyız? - SosyalList | Sosyal İçerik ve Liste Platformu 
Neden Minimalist Olmalıyız?

Minimalizm kelime anlamı olarak sadecilik anlamına gelmektedir.

 Ama neden minimalist olalım ki? Hayatlarımızı neden sadeleştirelim? Anlamlı bir cevap verecek olursak ‘’Mutlu olmak’’ için...

Evinize bir bakın. Tv ünitesine, üzerindeki eşyalara, dolabınızın içindeki hiç kullanmadığınız, ne zaman aldığınızı bile unuttuğunuz eşyalara… Bunlardan hangilerini şuan kullanıyorsunuz?

Kullanmadığınız onca eşyanın, giysinin, ayakkabının gerçekten gereksiz olduğunu ondan kurtulduğunuzda farkedersiniz. O zamana kadar evinizde boşuna yer kaplamış ve evin darlığı içinizi bunaltmıştır. Neden sade ve daha az eşya ile yaşamayasınız? Sonuçta bunlara ihtiyacınız yok değil mi? 

Mutlaka izlemeniz gereken Minimalizm: Küçük Şeylere Dair Bir Belgesel isimli bir belgeselde de tam bu konulara değinilmiş. Belgeselde konu edilen insanlar minimalist bir düzene geçtikten sonra daha çok rahatladığını, daha huzurlu hissettiklerini dile getiriyorlar. Kısacası hem maddi hem manevi bir huzur buluyor minimalist olarak adlandırdığımız kişiler. Hele ki içlerinden bir tanesi var ki, tam bir göçebe hayatı sürüyor, tıpkı eski zamanlardaki gibi! Sadece iki tane sırt çantası var ve sadece ihtiyacı olduğu kadar eşyasını içine toplayıp istediği yere gidiyor, istediği yerden ev kiralıyor. Sıkılınca da tekrar yer değiştiriyor.

Toplum olarak tüketim çılgınlığı gözlerimizi boyamayı başarıyor ve gerçekten çok cazip geliyor ama daha realist düşünmeye başladığımızda gerçeklerin farkına varıyoruz ve sistemin içerisinde ufacık bir kukladan farkımız olmadığını anlıyoruz. Sistem ise kapitalizm. Kapitalizm konusu daha ayrıntılı olarak başka bir alana girer fakat kısaca değinmekte fayda var. Toplumun az bir bölümünün çok zengin olup çokça bölümünün de fakir olduğu bir sistemdeyiz ve bunlara gözümüzü yumuyoruz.

Hadi, bugün hem kendine hem de insanlığa bir iyilik yap ve evinde hiç kullanmadığın giysileri ihtiyaç sahiplerine ver.


"Hakanovali" Paylaştı.


Üye resmi

Giriş ve Kayıt Yap

Yorumlar

İçeriğe ait hiç yorum bulunamadı.